Blog

Pirinç Rustik Perde Fiyatları

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz rustik perdelerin tarihi çok uzun zaman önceye hatta tarih öncesi dönemlere kadar uzanır. İnsanlık tarihinde, mekânlar da içerisi ve dışarısı arasında tek bağlantı uzun zaman sadece kapılar olmuştur. Bu yüzden perdeyle ilgili bildiğimiz kavramların çoğu pencere değil kapılarda kullanılan perdelerden gelmektedir.

Ülkemizde perdenin gelişim sürecine baktığımızda Batılaşma Dönemi’ne kadar perde tasarımlarında evrensel çizgilerden yararlanıldığı gibi kültürümüzün etkilerini de görmekteyiz. 16’ ncı yüzyılda I. Selim Döneminde sarayda dekoratif amaçlı pencere perdeleri kullanılmıştır. Bu perdeler iki kanatlı ve zengin drapelere sahiptir.

Bu dönemde kullanılan perdeler kumaş işleme sanatımızın en güzel örneklerindendir. 16 ve 17. yüzyıllarda Bursa’da üretilen ipek kumaşlarda Osmanlı saray kumaş sanatı en parlak dönemlerini yaşamıştır. 17. yüzyılın ikinci yarısından itibaren kumaşlarda ve perdelerde Batı etkileri yoğunluk kazanmıştır. Avrupa kumaşların iç piyasayı ele geçirmeye başlamasıyla kumaş sanatı ve perdecilik gerilemeye başlamıştır.

Kullanım amacı ne olursa olsun geçmiş yüzyıllarda işlerliği var olduğu gibi günümüzde de perdeler kullanılmaya devam etmektedir.

Pirinç rustik boru fiyatları, güneşlikli rustik perde, rustik perde rayı, ahşap rustik perde modelleri, hazır rustik perde, ferforje rustik modelleri, antik rustik fiyatları, antik rustik modelleri Orkide Gold Dekor da en iyi kalite ve fiyat garantisiyle.

Related Posts