Blog

Evde Rustik Perde Temizliği

Bu makalemizde eskilerin gelinleri tül perdelerimizin yerini almaya başlayan rustik perdelerin temizliğinden bahsedeceğiz.
Temizliğe geçmeden önce biraz rustikden bahsedelim;
Rustik kelime anlamı olarak ağaç dallarına benzetilerek yapılar ahşap ya da metal mobilyalar olarak açıklanmaktadır. Son zamanlarda en çok tercih edilen perde modelleri arasında yer alan rustik perdeler, ahşap, metal veya pirinç rüstik borusu üzerine, perde kumaşına geçirilen halkalar aracılığıyla takılmaktadır.Her türlü perde rustik şekilde kullanılabilmektedir. Özel bir kumaşı olmamasına rağmen ahşap rustik borusu üzerinde keten, vual ve natürel perdeler tercih edilirken pirinç rüstik borularında abiye tarzda perdeler tercih edilmektedir. Bu perde tarzı daha çok perdelik ve kartonpiyerin olmadığı alanlarda camın üzerine takılarak kullanılmaktadır. Rustik perde modelini yatak odası, oturma odası, mutfak gibi evinizin değişik alanlarında kullanabileceğiniz gibi işletmelerde de tercih edebilirsiniz. Rustik perde diğer perde türleri gibi duvarda boydan boya yer kaplamadığı için hem daha ferah bir görüntüye sahiptir hem de daha ekonomiktir. Ayrıca uygulanış şeklinden dolayı ortama daha sıcak, samimi bir hava kat rak dekoratif ve marjinal bir görsellik sunmaktadır.
Rustik perdelerin temizliği de aslında gayet basittir;
Rustik perde uygulamasında rastgele bir perde kumaşı sınırlaması olmamaktadır. Diğer perdelerle mukayese etme yapıldığında daha ivedi çıkarılıp, yıkanabilir.
Bundan dolayı, perdeleri mümkün olduğunca kısa aralıklarla yıkamak hem evin genel görüntüsü hem sağlınız için en uygunudur.
Kalın kumaşlı perdelerinizi zaman zaman elektrikli süpürge ile de temizleyebilirsiniz.
Daha hassas yapıdaki perdelerinizi yıkamak istediğinizde, rustik borudan çıkartarak yıkamalısınız.
Yada eğer İsterseniz bir bez torba içerisine koyarak, uygun deterjan ile perde kumaşına uygun ısıda çok sıkmadan perdelerinizi yıkayabilirsiniz.
Yıkama işleminden sonra, perdelerinizi nemli bir şekilde asarsanız ütüleme işleminin kapı araladığı sararmadan kurtulmuş ve vakit kaybından tasarruf etmiş olursunuz.
Rustik perde halkası nasıl çıkarılır, rustik perde nasıl sökülür, rustik perde nasıl çıkarılır, rustik kancası nasıl takılır, rustik kancası perdeye nasıl takılır gibi sorularınızın hepsini sitemizin blog sayfasından bulabilirsiniz.